środa, 1 lipca 2015

Land art


Lato, okres wakacji i zbliżający się, póki co, malutkimi kroczkami urlop spowodowały u mnie chęć poznania czegoś nowego. Tym razem moje zainteresowanie wzbudziła dziedzina sztuki nazwana Sztuką Ziemi. Od dłuższego czasu przeglądam internet, zapoznaję się z Land Art'em, poszukuję inspiracji i zastanawiam się czy nie warto byłoby spróbować samemu. Zdaję sobie sprawę, że zdjęcia moich prac nie trafiły by do żadnej galerii, nie stała bym się nagle znanym artystą, ale może warto się po prostu pobawić, tak dla siebie - zająć się czymś inspirującym w czasie wakacji, stworzyć coś malutkiego!
 A co to jest Land Art? Po Polsku nazywany Sztuką Ziemi, termin zaistniał w latach 60 XX w. w odniesieniu do dzieł sztuki dokonujących zmian krajobrazu oraz działań artystycznych związanych z naturą, przestrzenią ziemi i środowiskiem naturalnym. Często są to działania związane z ingerencją w pejzaż, przekształceniem jego fragmentu lub wykorzystaniem naturalnych procesów dla działania o charakterze artystycznym. Ta dziedzina sztuki nawiązuje do głębokich sensów ludzkiej kultury, różnych jej wytworów, takie jak megalityczne budowle kamienne w Stonehenge w Anglii czy tajemnicze wzory na płaskowyżu Nazca
Land art to także rzeźby umieszczone w plenerze, ziemne i kamienne konstrukcje, znaki, napisy, obeliski. W latach 80 i 90 zaktywizowały się kierunki land artu związane z wykorzystaniem materiałów naturalnych oraz akcje sztuki, w których natura współuczestniczy w procesie twórczym, często są to kompozycje istniejące kilka chwil, udokumentowane na zdjęciach lub filmach.
Artyści działający w tej dziedzinie sztuki to między innymi: Robert Smithson, Richard Long, Andy Goldsworthy, Jarosław Koziara, Richard Shilling, Patrick Dougherty, Strijdom van der Merwe, Giuliano Mauri.    
Poniżej kilka małych inspiracji znalezionych w internecie ;):
Jak widzicie dzisiejszy Land Art to nie tylko duże instalacje artystyczne widoczne z samolotów, wystarczy kilka patyczków, kamieni czy listków. Dlatego mam dla Was propozycję: pobawmy się razem w Sztukę Ziemi! Proponuję Wam żebyście w ciągu najbliższych 3 miesięcy stworzyli swoje małe lub duże dzieła i przysłali mi ich zdjęcia na adres mailowy lub opublikowali post na swoim blogu (link z postem umieśćcie w komentarzu poniżej lub przyślijcie mi mailem) , a ja opublikuję je u mnie, i być może uda mi się zorganizować nagrodę dla twórcy najciekawszej pracy! Może uda nam się połączyć rękodzieło ze Sztuką Ziemi ;)

Czas trwania zabawy: od 1 lipca do 30 września
Adres do przesyłania zdjęć: tusierobi@gmail.com

Dla chętnych banerek do pobrania:Pozdrawiam i zapraszam do zabawy!
8 komentarzy:

 1. Piękne zdjęcia i ciekawy pomysł:) Pomyślę nad pracą...Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 2. bardzo ciekawe kompozycje - pozdrawiam serdecznie - Marii

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy temat, nigdy się tym zjawiskiem nie interesowałam do tej pory, ale może warto samemu spróbować..? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne inspiracje :) Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. piękne prace, maja w sobie coś takiego hm..nie wiem jak to ująć, magnetycznego o! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy o tym nie słyszałam:/ a to wszystko jest tak piękne...dobrze wiedzieć o istnieniu tego rodzaju sztuki.

  OdpowiedzUsuń
 7. O matko! Chce wziąć w tym udział!! Tylko co wymyślić? 😊

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzięki za inspirację! Nie wiedziałam, że taka forma sztuki ma swoją nazwę nawet... Szkoda, ze tak późno tu trafiłam, został mi tylko miesiąc... Nie obiecuję, ale ale...impuls został zasiany i może mi się uda coś "ziemskiego" potworzyć :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...